Babka płesznik nasiona

Nowy produkt

Babka płesznik 

Więcej szczegółów

11 Przedmioty

14,27 zł brutto

  • 250 g
  • 500 g
  • 1000 g

Dodaj do listy życzeń

Więcej informacji

To co daje nam natura, nierzadko okazuje się cennym źródłem zdrowia. Znane zioła z powodzeniem zastępują drogie farmaceutyki, dając przeważnie ten sam lub podobny efekt działania. Nie inaczej jest w przypadku babki płesznik, a właściwie jej prozdrowotnych nasion, wzbudzających coraz większe zainteresowanie, nie tylko ze względu na właściwości odżywcze, ale i wspomagające odchudzanie.

O roślinie pochodzącej z rejonów Morza Śródziemnego jest coraz głośniej, przede wszystkim ze względu na jej silne działanie oczyszczające, wspomagające pracę przewodu pokarmowego, a nawet poprawiające odporność organizmu. Nasiona babki płesznik wyglądem przypominają siemię lniane. Po zanurzeniu w wodzie wytwarzają charakterystyczny kleik będący skutecznym środkiem na problemy trawienne. Brunatne nasiona rośliny zawierają duże ilości błonnika, białka, steroli i aukubinę występującą również między innymi w liściach babki lancetowatej.

Skład chemiczny

Nasiona omawianych babek zawierają śluzy (ok. 12%), olej tłusty (ok.3%), aukubinę, garbniki, kwas galakturonowy, skrobię, ramnozę, arabinozę, ksylozę, flawonoidy, białka, sole i in.

Działanie: powlekające (osłaniające), przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, lekko przeczyszczające, a po osłodzeniu miodem - wykrztuśne.

Wskazania:

-zewnętrznie - do przemywania oczu (niemowlętom) w celach higienicznych, do okładów na skórę przy stanach zapalnych, suchości oraz w celu jej oczyszczenia; do okładów na oczy przy stanach zapalnych, łzawieniu i przemęczeniu oraz opuchnięciu; do płukania włosów suchych i zniszczonych oraz w celach profilaktycznych; do opłukiwania narządów płciowych w stanach zapalnych i podrażnieniu.

-wewnętrznie: choroba wrzodowa, stany zapalne jamy ustnej, gardła, żołądka i jelit; biegunka, zaparcia, zaburzenia trawienia, zażywanie leków syntetycznych mogących uszkodzić śluzówkę przewodu pokarmowego; kaszel, chrypka, stany zapalne płuc i oskrzeli.

-wlewy doodbytnicze: świąd, podrażnienie i zapalenie odbytu, parcie na kał w czasie niestrawności oraz biegunki, zaparcia, bolesne oddawanie kału, zapalenie jelita grubego.

Babka płesznik – działanie W medycynie naturalnej nasion babki płesznik używa się najczęściej jako środek przeczyszczający, szczególnie przydatny przy zaparciach, zwłaszcza u osób cierpiących na hemoroidy. Dodanie ich do diety łagodzi podrażnienia ścian jelit, przełyku i odbytu, a dzieje się tak za sprawą ich właściwości śluzowatych. Ze względu na wysoką zawartość błonnika, nasiona babki płesznik wykazują działanie pobudzające pracę przewodu pokarmowego i poprawiające perystaltykę jelit. Świetnie poradzą sobie z problemami trawiennymi i przyspieszą przemianę materii. Błonnik to substancja znana także z właściwości obniżających poziom cholesterolu we krwi, oczyszczających organizm ze szkodliwych dla zdrowia metali ciężkich i innych związków rakotwórczych. Nasiona tej egzotycznej rośliny obniżają poziom złego cholesterolu we krwi (LDL), jednocześnie podnosząc poziom jego „dobrego” odpowiednika HDL. To cecha szczególnie istotna dla osób borykających się chorobami serca, miażdżycą czy innymi schorzeniami układu krążenia.
Ważne
Działanie LDL polega na transporcie cholesterolu z wątroby do tkanek, a w przypadku, gdy jego stężenie jest za wysokie, nadmiar LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) odkłada się w tętnicach wieńcowych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych, tworząc złogi, co w następstwie prowadzi do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych. Działanie zapobiegające tworzeniu się złogów i zwężaniu tętnic ma frakcja HDL, zwana inaczej „dobrym” cholesterolem, który przeciwnie do LDL transportuje cholesterol z komórek ciała do wątroby, powodując tym samym, iż jego nadmiar usuwany jest z organizmu wraz z żółcią. Działanie HDL pozwala zminimalizować ryzyko występowania nadciśnienia, wylewów, a nawet zawałów serca. Przeprowadzone badania wykazały, że substancje zawarte w nasionach tej drogocennej rośliny mają zdolność regulacji stężenia glukozy i insuliny we krwi. Podwyższony poziom cukru w organizmie, często staje się przyczyną powstawania hiperglikemii (przecukrzenia), będącej poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Hiperglikemia jest chorobą wykrywaną stosunkowo późno, a jej obecność może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, jak uszkodzenie nerwów czy niewydolność nerek. Ważne Co więcej, nadmiar cukru we krwi jest główną przyczyną tworzenia cukrzycy typu 2 i coraz częściej występującej nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci otyłości. Dzieje się tak, gdyż glukoza której organizm nie jest w stanie wydalić lub spożytkować na przykład podczas wysiłku fizycznego odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej powodując tym samym wzrost masy ciała. Nasiona babki płesznik mogą okazać się pomocne przy odchudzaniu, gdyż zawarty w nich błonnik pęcznieje pod wpływem wody i temperatury. Opóźnia w ten sposób moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek i daje tym samym długotrwałe uczucie sytości. Ponadto, błonnik wykazuje właściwości oczyszczające, działa jak absorbent ograniczając wchłanianie przez organizm szkodliwych toksyn, jednocześnie ułatwiając ich wydalanie. Jednym z ważniejszych składników nasion babki płesznik jest aukubina o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych oraz przeciwwirusowych.

Babka płesznik – jak stosować? Najlepiej nasiona spożywać na chłodno, gdyż wysoka temperatura może osłabić działanie występujących w roślinie składników i zmniejszyć ilość wartości odżywczych. Można jeść zarówno całe nasiona rośliny, dodając je choćby do jogurtu naturalnego, jak i powstały z nich przy kontakcie z wodą kleik. Dawkowanie nasion zależne jest od wieku – dorośli powinni spożywać ok. 8 łyżeczek dwa lub trzy razy dziennie, natomiast dawka odpowiednia dla dzieci to nie więcej niż 2 łyżeczeki. Nasiona można dodać do kompotu lub herbaty, spożywać z miodem lub owocami. Ważne jest, aby w diecie zawierającej nasiona babki płesznik pić dużo wody (przynajmniej 1,5 litra na dzień). Ich stosowania nie zaleca się przy niedrożności jelit oraz występujących z nieznanych przyczyn bólów brzucha, gdyż mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne w postaci wymiotów, a także nasilenie objawów. Babka płesznik jako jedna z nowości dostępnych na polskim rynku wzbudza duże zainteresowanie, szczególnie wśród osób propagujących zdrowy styl życia i odżywiania. Warto wiedzieć, że jej nasiona mogą stosować wszyscy, a co więcej bezpieczne są zarówno dla dorosłych, dzieci jak i kobiet w ciąży. Wprowadzenie tej egzotycznej rośliny do codziennej diety zgodnie z zaleceniami, z pewnością pozwoli na dłużej zachować organizm w dobrej formie.

Preparaty, dawkowanie stosowanie:

- Napar (2 łyżki nasiona na 200 ml wrzątku) - kilka razy dz. po 100-150 ml; można podawać niemowlętom; okłady, płukanki, przemywanie.

- Odwar - stosować jak napar.

- Kleik - podawać niemowlętom przy zaparciach.

- Nasiona moczone w gorącym mleku - łyżeczkami podawać niemowlętom 3 razy dz. przy kaszlu i zaparciach.

- Nasiona parzone w naparze rumiankowym - kilka razy dz. po

100-200 ml w zaburzeniach trawiennych, biegunkach i zaparciach; podawać też niemowlętom.

Maseczka na skórę suchą, pomarszczoną, wrażliwą: 4 łyżki nasion babki, 3 łyżki nasion lnu i 4 łyżki kwiatu krwawnika lub rumianku zalać 2 szkl. wrzącej wody; zagotować; odstawić na 30 minut; przecedzić. Płaty waty lub płótna moczyć w ciepłym płynie i nakładać na odtłuszczoną skórę; trzymać 40 min., zdjąć, a skórę obmyć w pozostałej nam ilości wywaru, nie wycierać lecz pozostawić do wyschnięcia. Maseczka działa nawilżające, odżywczo, przeciwzapalnie, odkażająco, oczyszczająco i wygładzająco.

 Źródło min. http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm

Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz opinię

Babka płesznik nasiona

Babka płesznik nasiona

Babka płesznik 

Produkty powiązane

6 innych produktów w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: